İşte Atatürk

Fotoğraflar
RSS
Ressam İbrahim Çallı'dan bilgi alırken. (20.09.1937)
Ressam İbrahim Çallı'dan bilgi alırken. (20.09.1937)
Eklenme Tarihi: 30.11.2010:2
Dolmabahçe Sarayı'nın bir bölümünde açılan ilk Devlet Resim ve Heykel Müzesi'ni gezerken ressam İbrahim Çallı'dan bilgi alıyor. (20 Eylül 1937) (işte o an)

Painter Ibrahim Calli showing Ataturk around the first picture gallery exhibition at the Dolmabahce Palace.

                                                                                            

RESİM GALERİSİ

Türkiye’nin sahip olduğu ilk resim galerisi, 20 Eylül 1937 günü Atatürk’ün eliyle açıldı. Osmanlı devrinin Dolmabahçe Sarayı’ndaki Veliaht Dairesi bu iş için çok uygun oldu. Bu galeri, bir yüzyıldan beri resim konusuna emek veren Türk sanatkarlarının malıdır. Bu eserler arasında şüphe yok ki Batı’nın Rönesans şaheserlerine rast gelinmez. Çünkü o yüzyıllarda Türk’ün eli, resim yapmanın günah olacağı hurafesine dayanarak, bağlanmış bulunuyordu. O Türk kabiliyetleri, yine o asırlarda en ince sanat eserlerini, örneğin resim resim olarak minyatürleri dünyaya armağan etmişlerdir. Eski deyişle, göz nurunun döküldüğü eserlerde, Türk’ün elinde ne kadar inceldiği örnekleriyle göstermiştir.

Resim galerisi, bizim neslimize esin ve hız verecek bir kaynaktır. Milli Eğitim Bakanı bu konuda Atatürk’ten aldığı emri çok az bir zamanda başardı ve galeri kuruldu. Türk ressamları, sanatlarının beğenilmesini ve korunmasını Cumhuriyet döneminde kazanmış oldu.

Afet İnan

Kaynak: Atatürk  Hakkında  Hatıralar ve Belgeler, Afet İnan, 5. Baskıya Hazırlayan Arı İnan, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 2007, ISBN:978-9944-88-140-1. Sayfa: 228-229

Fotoğraf kaynağı: A A M Gazi Mustafa Kemal'in Hayatı, Hazırlayan; Hüseyin Tosun. ISBN: 975-16-1620-4. Sayfa: 553
Ana Sayfa | Teşekkürler | Kullanım Şartları | Gizlilik | İletişim | RSS
Web Hosting Natro.com
Powered by www.minibilisim.com.tr