İşte Atatürk

Fotoğraflar
RSS
Atatürk Ege Vapuru'nda manevi kızı Ülkü Adatepe ile salıncakta sallanırken. (17.02.1935)
Atatürk Ege Vapuru'nda manevi kızı Ülkü Adatepe ile salıncakta sallanırken. (17.02.1935)
Eklenme Tarihi: 01.10.2010:5
Atatürk Ege Vapuru'nda manevi kızı Ülkü Adatepe ile salıncakta sallanırken. (17 Şubat 1935) (işte o an)

Atatürk Ege Vapuru’nda manevi kızı Ülkü Adatepe ile salıncakta sallanırken. (17 Şubat 1935)

                                                                                     

Atatürk’ün 1935 yılı Şubat ayında Antalya’ya yaptığı gezi sırasında Ege Vapuru'nda çekilen fotoğrafı büyük önderin keyifli günlerinden birini gözler önüne seriyor.

Denizler Kitabevi koleksiyonunda yer alan fotoğrafta Atatürk, Ege Vapuru’ndaki yolculuğu sırasında salıncağa ayakta binerek poz vermiş. Fotoğrafta bacaklarından tutan manevi kızı Ülkü de oyun oynarken görünüyor.

Fotoğrafın bir benzeri sadece Çankaya Köşkü’nün Atatürk Albümü’nde yer alıyor. Atatürk’ün pek bilinmeyen fotoğraflarından biri olan bu karede büyük önderin yanında yaveri ve manevi çocukları bulunuyor. Fotoğraf, Atatürk’ün 1935 yılının Şubat ayında çıktığı Ege ve Akdeniz gezisinde çekilmiş.

Ege Vapuru’nda manevi kızı Ülkü Adatepe'yi salıncakta sallarken. (17 Şubat 1935)

ATATÜRK’ÜN 1935’TEKİ AKDENİZ GEZİSİ

Atatürk 16 Şubat 1935’te Ege Vapuru ile İzmir’den hareket etti. 18 Şubat 1935 Pazartesi günü saat 13.30’da Antalya iskelesine çıkmıştı. Yanında kız kardeşi Makbule Atadan, Nebile Hanım, Prof. Afet İnan, Fahrettin Altay, Nuri Conker, Cevat Abbas Gürer, manevi kızı Ülkü ve yaverler bulunuyordu. İskeleden faytonlarla doğruca köşküne gelen Atatürk, burada akşama kadar dinlendi. Akşam Erenkuş’a oradan tekrar köşke geldiler. Geceyi köşkte geçiren Atatürk, ertesi günü gece saat 22.30’da Ege Vapuru ile Taşucu’na hareket etti.
Ana Sayfa | Teşekkürler | Kullanım Şartları | Gizlilik | İletişim | RSS
Web Hosting Natro.com
Powered by www.minibilisim.com.tr