İşte Atatürk

Fotoğraflar
RSS
Bursa Sümerbank Merinos Fabrikası'nı açtıktan sonra tesisleri gezerken. (02.02.1938)
Bursa Sümerbank Merinos Fabrikası'nı açtıktan sonra tesisleri gezerken. (02.02.1938)
Eklenme Tarihi: 01.10.2010:5
Bursa Sümerbank Merinos Fabrikası'nı açtıktan sonra tesisleri gezerken. (02 Şubat 1938) (işte o an)

Bursa Sümerbank Merinos Fabrikası'nı açtıktan sonra tesisleri gezerken. (02 Şubat 1938)

Atatürk'ün, 2 Şubat 1938'de Saat 16.00'da Bursa Merinos Fabrikası'nı işletmeye açışı ve Fabrika'nın şeref defterine yazdıkları:          

                                                  

 

"Sümerbank Merinos Fabrikası, çok kıymetli bir eser olarak millî sevinci artıracaktır. Bu eser, yurdun, özellikle Bursa bölgesinin endüstri gelişimine ve büyük millî ihtiyacın giderilmesine yardım edecektir. Eserin başarılmasından Ekonomi Bakanlığını tebrik ederim. Sümerbank direktörlüğüne teşekkür ve fabrikayı gördüğüm gibi yüksek bilgi, tam düzenli idarede, direktörüne başarı temenni ederim."

                                                                    K. Atatürk

Sümerbank Bursa Merinos Fabrikasında, fabrika şeref defterine yazarken. (2 Şubat 1938)         

Aynı gün Atatürk'ün, Kurun gazetesi başyazarı Asım Us'a Bursa izlenimleri hakkında demeci:

"Bursa düşman istilâsından kurtulduktan sonra ben buraya gelmiştim. Bana bu memleket halkı büyük gösteriler yaptılar. Bunu olduğu gibi hatırlıyorum. Bugün Bursa ve havalisinin yaptığı gösteriler ilk gördüğümden çok yüksek oldu. Bunun sebebini kendi kendime şöyle izah ediyorum: ilk gelişimdeki gösteriler kendilerini yabancı istilâsından kurtarış içindi, şimdiki gösteriler onların ekonomik hayatta yükselişine ve refahına yarayan endüstri fabrikalarımızın kurulmuş olmasından ileri geliyor. Bundan çok memnun oldum."

Atatürk'ün, Bursa Belediye Başkanı Neşet Kiper'e mektubu:

"...Bursa kaplıcalarının büyük ve medenî ihtiyaçlarından birini karşılayan Çelikpalas Oteli'nin Bursa Belediyesi'nin de gayret ve yardımıyla daha fazla gelişebilmesini temin için bu otelin ait olduğu şirketteki 34.830 Türk liralık hissemi Belediye'ye terk ediyorum. Aynı zamanda vaktiyle Bursa Belediyesi'nin 1923 tarihinde bana hediye etmiş olduğu, otel bahçesine bitişik köşkü de bütün eklentileri ile Belediye'ye hibe ettim."

Atatürk'ün, akşam Bursa Belediyesi'nin, şerefine verdiği suarede konuşması:

"...Tarihte ve cihanda en büyük imparatorluk kurmuş olan Türkler de, evvelâ bakışlarını Bursa'ya, bu kıymetli şehre yöneltmişlerdir. Onun kıymetini anlamış ve ifade etmişsem çok bahtiyarım."

Fotoğraf kaynağı: ATATÜRK, T.C. Kültür Bakanlığı Yayınları. Hazırlayan Mehmet Özel (Güzel Sanatlar Genel Müdürü), Sayfa:164

Fotoğraf: Etem Tem
Ana Sayfa | Teşekkürler | Kullanım Şartları | Gizlilik | İletişim | RSS
Web Hosting Natro.com
Powered by www.minibilisim.com.tr