İşte Atatürk

Belgeler
RSS
Mustafa Kemal Paşa'nın Karşıyaka Spor Kulübü'nü Ziyareti. (13.10.1925)
Mustafa Kemal Paşa'nın Karşıyaka Spor Kulübü'nü Ziyareti. (13.10.1925)
Eklenme Tarihi: 23.03.2011:3
Mustafa Kemal Paşa'nın Karşıyaka Spor Kulübü'nü Ziyareti. (13 Ekim 1925)

Mustafa Kemal Paşa'nın Karşıyaka Spor Kulübü'nü Ziyareti. (13 Ekim 1925)

Gazi Mustafa Kemal Paşa'nın genç Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı olarak ilk ziyaret ettiği kulüp Karşıyaka Spor Kulübü'dür.

İlk ziyaret 13 Ekim 1925 tarihini taşıyor,

Gazi bu ziyaretlerinde kulüb şeref defterine şu notları düşüyor:

"Karşıyaka Spor Kulübü'nde karşı karşıya bulunduğum gençlik iftihara şayandır. Bu gençlik muvacehesinde istikbalin kuvvetli saadeti ne bariz görünmektedir."

                                                    Gazi M. Kemal

Karşıyaka Spor Kulübü şeref defteri

Gazi 8 Mayıs 1926'da Konya'dan başlayarak bir yurt gezisine çıkmıştı. 16 - 30 Haziran 1926 tarihleri arasını da İzmir'e ayırmıştı. 14 Haziran günü Balıkesir’den İzmir’e geçeceği sırada İzmir Valisi’nden İzmir’de kendisine karşı bir suikast düzenlendiği haberini aldı. 14 Haziran gecesi Mustafa Kemal’e suikast girişiminde bulunacaklardan, ulusal bağımsızlık savaşında Mustafa Kemal’in yanında yer almış olan Kadı Hurşit’in oğlu da vardı. Mustafa Kemal, babasının hizmetlerinden ötürü, 1920’de Büyük Millet Meclisi’ne Rize Milletvekili olarak Ziya Hurşit’i seçtirmişti. Mustafa Kemal, suikastçıların yakalanmasından sonra, 15 Haziran saat 19.00’da İzmir’e doğru yola çıktı. 16 Haziran’da, Soma, Menemen’e uğrayarak, 16 Haziran akşamı saat 18.00’de İzmir’e vardı.

İşte bu önemli gelişmelere rağmen Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ve beraberindeki heyet 24 Haziran 1926 tarihinde Karşıyaka Spor Kulübü'nü ziyaret eti. KSK Bayan tenisçilerinin maçlarını seyrederek KSK Şeref defterine bu notu yazmıştır.

"Bu defa ki ziyaretimde geçen aylar da masarrıf ve mesai hizmetin kıymetli asarını gördüm. Teşekkür ve tebrik ederim."

                                                                   Gazi Mustafa Kemal

                                                                    (24 Haziran 1926)

                                                 (İsmet İnönü, Fahrettin Paşa, Dr. Tevfik Rüştü)

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal'in Karşıyaka Spor Kulübü şeref defterine yazdığı not.

 

24 Haziran 1926 günü Karşıyaka Spor Kulübü'nü ziyareti sırasında çekilen bu fotoğrafta solda sağa, Orgeneral Fahrettin Altay, Dışişleri Bakanı Tevfik Rüştü Aras, İsmet İnönü, Atatürk ve arkasında Karşıyaka Belediye ve K.S.K. Başkanı Fikri Altay görülmektedir.

Mustafa Kemal 15 Ocak 1923 tarihinde çok sevdiği annesi Zübeyde Hanım’ı Karşıyaka’da kaybediyor. 27 Ocak 1923 tarihinde mezarı başına gelen Mustafa Kemal annesinin mezarı başındaki konuşmasının sonunda şu yemini yapıyor;

“Validemin ruhuna ve bütün ecdat ruhuna ahdetmiş olduğum vicdan yeminimi tekrar edeyim. Validemin kabri önünde ve Allah'ın huzurunda yemin ediyorum. Bu kadar kan dökerek milletimin elde ettiği ve sağlamlaştırdığı hâkimiyetin muhafaza ve müdafaası için icap ederse validemin yanına gitmekten asla tereddüt etmeyeceğim. Milli hâkimiyet uğrunda canımı vermek, benim için vicdan ve namus borcu olsun."

Zübeyde Hanım fotoğrafta görülen anıt mezara defnedilmiştir, Karşıyaka-İzmir.

Gazi Mustafa Kemal 11 Ekim 1925'te Karşıyakalılara hitaben Naim Palas Oteli (şimdiki İzmir Atatürk Müzesi)'nin balkonunda yaptığı konuşmasında, burayı ne kadar çok sevdiğini anlatmak için şu sözcükleri tercih ediyor:

"İzmir'in Karşıyakalıları; sizi derin muhabbetle selamlarım… Ben bütün İzmir'i ve bütün İzmirlileri severim. Güzel İzmir'in temiz kalpli insanlarının da beni sevdiklerinden eminim. Yalnız, bir rastlantı beni Karşıyaka'ya daha fazla bağlamıştır. Karşıyakalılar, annem sizin sinenizde sizin topraklarınızda yatıyor. Karşıyakalılar, İzmir'i gördüğüm gün, öncelikle Karşıyaka'yı ve orada da sizin Türk topraklarınızda yatan anamın mezarını gördüm."

Kaynak: 1www.ksk.org.tr 2-Karşıyaka Karşıyaka Dergisi 3-cemkaragozlu.blogspot.com
Ana Sayfa | Teşekkürler | Kullanım Şartları | Gizlilik | İletişim | RSS
Web Hosting Natro.com
Powered by www.minibilisim.com.tr