Hayatı
RSS
Doğada Atatürk
Doğada Atatürk
Eklenme Tarihi: 12.11.2010:5
Doğada Atatürk

 

Doğada Atatürk

Mustafa Kemal Atatürk'ü anarken, yazarken, okurken, onu konuşurken doğanın engin güzellikleriyle içiçe yaşıyor gibiyiz. Bu büyüklüklere bu güzelliklere doyamıyoruz. Evet, uçsuz bucaksız gökyüzünün renklerini, yıldızlarını, biçim biçim bulutlarını, süzülerek geçen ay dahil gezegenlerini, elmas elmas ışıldıyan yıldızlarını ömrümüz boyunca seyretmeye doyamıyoruz.

Yeryüzünün yüzbinlerce boy boy, çeşit çeşit, renk renk şekillerini, bitkilerini âdeta kendimizden geçerek görmeye, onlarla birlikte yaşamaya kanamıyoruz.

Enginlikleri çevreliyen bir kıyıda bazen mavi atlaslar gibi durgun, bazen kükremiş köpüklü dalgalarla kayalıklara serpilen denizleri yüzlerce, binlerce defa izleyişimiz ne ilk olmuştur ne de son olacaktır!..

Bu doğa aşkı gibi, Atatürk'ü anmak, okumak, yazmak ve sonsuza kadar yaşayacak olan görünümleri, yansımaları izlemek de doymadığımız, doyamayacağımız bireysel, toplumsal zevkimiz, şerefimiz, tutkumuz, aşkımız olarak sürüp gidecektir. Biz tutkumuzu böyle dile getiriyoruz.

Doğanın Atatürk tutkusu;

Ardahan

Ardahan ilinin en önemli doğal güzelliği, Damal Dağları'na yansıyan Atatürk siluetidir. Her yıl 15 Haziran-15 Temmuz tarihleri arasında Damal ilçemizin Yukarı Gündeş köyü, Karadağ yamaçlarında oluşan bu olay bir doğa harikasıdır. Bu tarihler arasında güneş batarken dağın yamacında bulunan dere yatağının bir tarafının gölgesi diğer tarafına yansımakta ve tamamen doğal olarak Ulu Önder Atatürk'ün siluetini oluşturmaktadır. Yeşilin en güzel tonlarını, Atatürk'ün portresiyle süsleyen bu dağ görüntüsü Karadenizin en muhteşem doğa güzelliklerinden biridir.

Siluetin ilk kez 1954 yılında çoban Adıgüzel Kırmızıgül tarafından farkedildiği ve Atatürk siluetinin ilk fotoğraflarını ise Erdoğan Kumru tarafından çekildiği bilinmektedir.

Ardahan'ın Damal Dağları'na yansıyan Atatürk silueti 1

 

Ardahan'ın Damal Dağları'na yansıyan Atatürk silueti 2

 

Ardahan'ın Damal Dağları'na yansıyan Atatürk silueti 3

 

Ardahan'ın Damal Dağları'na yansıyan Atatürk silueti 4

Balıkesir

Doğa ve Atatürk birlikteliğine en iyi örneklerden biri de Atatürk Kayaları. Balıkesir'in Gömeç Beldesi'nde bulunan ve Atatürk sevgisini dağlara ince bir işçilikle işleyen doğa, bize Atatürk'ün daimi varlığını bir kez daha hatırlatıyor. Gömeç Belediyesi bu muhteşem görüntüyü büyük bir gururla paylaşırken, belediye bayrağında Atatürk resmini kullanan tek belediye olma onurunuda taşımaktadır.

 

Balıkesir Gömeç Belediyesi sınırları içerisinde Atatürk Kayaları 1

 

Balıkesir Gömeç Belediyesi sınırları içerisinde Atatürk Kayaları 2

 

Balıkesir Gömeç Belediyesi sınırları içerisinde Atatürk Kayaları 3

Sivas

Emekli resim öğretmeni Mustafa Kemal Aydoğan, Yozgat Lisesi bahçesinde bayrak töreni sırasında bulutların oluşturduğu Atatürk'ün görüntüsünü, çektiği fotoğraf ile ölümsüzleştirmiş, 1953.

Bu görselde bayrağımızla aynı karede beyaz bulutlar arasında muhteşem bir görüntü ile karşımıza çıkıyor Atatürk. Doğanın sınır tanımaz gücü ve güzelliğine hayran kalmamak mümkün değil.

 Yozgat Lisesi bahçesi bayrak töreni, 1953.

Eskişehir

Bu süliet Sivrihisar-Ankara karayolu 14. km den sağa, Günyüzü ilçesine dönen yoldan yaklaşık 3 km ileride, Ankara’dan, Eskişehir’e gelirken sağa ayrılan yolda “Gökbel Bayırı'nda” bulunmaktadır. Bu görüntü bir yansıma olmamakla beraber, daimi bir portre olarak herzaman bizlerle...

 

Eskişehir ili Sivrihisar ilçesi Gökbel Bayırı'nda bulunan Atatürk silüeti 1

 

Eskişehir ili Sivrihisar ilçesi Gökbel Bayırı'nda bulunan Atatürk silüeti 2
Ana Sayfa | Teşekkürler | Kullanım Şartları | Gizlilik | İletişim | RSS
Web Hosting Natro.com
Powered by www.minibilisim.com.tr