İşte Atatürk

Atatürk Anıt ve Heykelleri
RSS
Dumlupınar Zafer Anıtı, Kütahya
Dumlupınar Zafer Anıtı, Kütahya
Eklenme Tarihi: 02.06.2011:4
Dumlupınar Zafer Anıtı

Dumlupınar Zafer Anıtı

Kurtuluş savaşımızın kesin sonucu olan, Başkomutanlık Meydan Savaşının cereyan ettiği sahada, Atatürk’ün savaşı bizzat yönettiği Dumlupınar Savaş Tepede, 1964 yılında, Mimar Levent Aksüt ve Mimar Yaşar Marulyalı tarafından müsabaka kazanarak inşa edilmiştir. 26 Ağustos 1922 de Kurtuluş savaşımızın kesin sonucunun alındığı bu yerde Atatürk "Hiç şüphe yok ki yeni Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli burada atıldı, sonsuza dek sürecek hayatına burada imkân veridi. Bundan sonra iktisat sahasında başarı gerekmektedir. Safsata ve hurafeler kafadan çıkarılmalı, gelişmeyi engellemek isteyenler bertaraf edilmelidir. Ey yükselen yeni nesil, Cumhuriyeti biz kurduk onu siz devam ettireceksiniz" demiştir.

Bundan 1964 yılında Dumlupınar Zafer Tepe'de inşa edilen bu anıt, kurtuluş savaşımızın etaplarını sembolize eder, Atatürk’ün Samsun’a çıkışı ile başlayıp 26 Ağustos 1922 de sonuçlanan ve bu süre içinde içte ve dışta karşılaşılan engelleri ters üçgenler, aynı yönde ve gittikçe yükselen üçgenler milli irade ve beraberlik ile zaferi simgeler.

Dumlupınar Zafer Anıtı'nın Yerleşim Planı

Bu anıt milli birlik ve beraberliğimizin her zaman milletimizi zafere götüreceğinin sembolü olup, Milletimizin ilerlemesine mani olmak isteyen her türlü güçlerin sonunda yenileceğinin bir ifadesi olarak yaşamaktadır.

Bu anıt 1963 yılında Milli Savunma Bakanlığının açtığı 2 devreli bir mimari müsabaka sonucu kazanılarak 1964 yılında inşa edilmiş.

Bu anıtın müsabaka şartnamesinde İsmet İnönü’nün sözleri şöyledir; “Milletimizin seçilmiş sanatkarlarından geçmiş nesillerin acısını gelecek kuşakların azmini ve iradesini dile getirmelerini isteriz. Bu müsabakaya katılanların ruhlarını Dumlupınar öncesi ve o devrin duyguları içinde besleyip kaynatarak sanatları ile tarihimizin şanlı, verimli, gelecek günlere yol gösterici büyük bir olayını canlandırmalarını yürekten dilerim. Büyük Atatürk kendilerine ilham verecek ve çalışmalarını tebrik edecektir.” Bu sözlerin kendisi anıttır. Bu sözleri mimarimiz ile görünür hale getirilmiştir.

Dumlupınar Zafer Anıtı, İsmet İnönü’nün anıt için müsabaka öncesi söylediği sözlerin maddeleşmiş şeklidir. Çatılmış silahların uzaktan görünüşü ve ya alev alev yanan bir meşaleyi andıran bu anıt asıl manasıyla Kurtuluş Zaferimizin etaplarını ifade eder.

H. LEVENT AKSÜT Y. Mühendis Mimar

1930 yılında İstanbul'da doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi'ni 1953 yılınca bitirdi. Sınıf arkadaşı Yaşar Marulyalı'yla birlikte UMO Mimarlık Mühendislik Müteahhitlik ve Müşavirlik Ltd. Şti.'ni kurdu. Yurtiçinde ve yurtdışında pek çok müsabaka kazandı. 1960-61 yıllarında yıllarında İstanbul Belediyesi Planlama Müdürlüğü'nde çalıştı. Belge tatbikatı hazırladı ve İstanbul Belediyesi'nde meriyete koydurttu.1969 yılında Uluslararası Londra İslam Kültür Merkezi ve Camii müsabakasında 2.'lik ödülü elde etti. 1972-82 yılları arasında İTÜ Müşavir Mimarlığı'nı yaptı. 1979 yılında USKON Uzay Sistem Konstrüksiyonları San. ve Tic. Ltd. Şti.'ni kurarak Türkiye'ye ilk defa çelik prefabrike uzay kafes sistemini getirdi. 1979-2000 yılları arasında Çelik prefabrike uzay sistemleri ülkemizde ve Amerika'dan Singapur'a kadar birçok dış ülkede projelendirdi ve uyguladı. 1984 yılında Amerika'da yayınlanan "Who's Who in the World"'da ismi yayınlandı. UMO Mimarlık Mühendislik Müteahhitlik ve Müşavirlik Ltd. Şti.'nde şantiye yönetim bölümünü (Umo Teknik) kurarak yurtiçi ve yurtdışında birçok projenin yapım, yönetim işlerini ve danışmanlığını üstlendi. Antalya Cam Piramit Sabancı Kongre ve Fuar Merkezi projesi ile 1999 yılında Avrupa Çelik Birliği Ödülü aldı. 2000 yılında USKON EUROPE Structures Spatiales şirketini ve Çelik Yapı Proje, İmalat, Montaj, San. ve Tic. A.Ş.'ni kurdu.

Mimari proje yarışmalarında çok sayıda derece ve mansiyon kazandı, jüri üyeliklerinde bulundu. Ülkeye yeni giren teknolojilerin (cam giydirme cepheler, strüktürel cam cepheler, tam otomatik otopark sistemleri) öncülüklerini yaptı. Dumlupınar Anıtı, Girne'de Kıbrıs Özgürlük ve Barış Anıtı, Magosa'da Doğu Akdeniz Üniversitesi Atatürk Anıtı yarışmalarını kazanarak inşa ettirdi. Her üç anıt ta anıt anlayışına yenilik getirdi.

1962-69 yılları arasında Mimarlar Odası'nda çeşitli görevlerde bulundu. 1983 yılında Mimarlar Odası'nın 30. yıl Onur Belgesi'ne, 1993 yılında İTÜ 40. yıl ve Mimarllar Odası'nın 40. Yıl Onur Belgesi'ne layık görüldü. 1995 yılında TODEV Türkiye Otistikleri Derneği'ne üye olarak 1997 yılında TODEV Vakfı'nın kurulmasını sağladı ve vakfın mütevellit üyesi olarak 2900 m²'lik TODEV okulunun projesini hibe olarak yaptı ve inşaatının yapılmasını sağladı. 1998 yılında Türk Serbest Mimarlar Derneği İstanbul şubesini kurdu ve başkanlığına seçildi. Çeşitli dönemlerde İstanbul Yüzme İhtisas Kulübü ve TODEV Vakfı Başkanlığı'nı yaptı.

YAŞAR MARULYALI Y. Mühendis Mimar

1931 yılında Mersin’de doğan Yaşar Marulyalı Ankara Atatürk Lisesi'ni birincilikle bitirerek 1948 yılında İTÜ Mimarlik Fakültesi'ne girdi, 1953 senesinde mezun oldu. Askerlik görevini bitirdikten sonra sınıf arkadaşı Levent Aksüt’le beraber UMO Mimarlik ve Mühendislik Ortaklığını kurdu. 1982 yılında UMO Mimarlik Mühendislik Müteahhitlik ve Müşavirlik Ltd. Şti. olan firma, halen iş hayatına devam etmektedir.

49 yıllık bu çalışma hayatında birçok önemli yapıları gerçekleştirdi, mimari yarışmalarda 16 adet birincilik olmak üzere birçok ödüller kazandı, jüri üyeliklerinde bulundu.

Birçok önemli yapıyı projelendirerek gerçekleşmesini sağladı. Ülkeye yeni giren teknolojilerin (Cam giydirme cepheler, strüktürel cam cepheler, tam otomatik otopark sistemleri) uygulanmasında öncü oldu. 1979 – 2000 yılları arasında çelik prefabrik uzay sistemleri ülkemizde ve Amerika'dan Singapur'a kadar, birçok dış ülkede projelendirdi ve uyguladı. 2000'de Uskon Europe Structures Spatiales şirketini kurdu. 2000'de Çelik Yapı Proje, İmalat, Montaj San. ve Tic. A.Ş'yi kurdu. Halen Türk Yapısal Çelik Derneği başkan yardımcılığı görevini ve 2005 yılından itibaren Mimarlık Vakfı Başkanlığını sürdürmektedir. IASS (The International Association for Shell and Spatial Structures) derneği üyesidir. ECCS (European Convention for Constructional Steelwork) mimari danışmanlık komitesi üyesidir.

Yarışmalarda kazanılan Dumlupınar Zafer Anıtı, Kıbrıs Özgürlük Anıtı, Doğu Akdeniz Üniversitesi Atatürk Anıtı projeleriyle yeni konseptler geliştirdi. Yeni malzeme teknolojilerini ilk defa yapılarında kullanarak öncü oldu.

1965 – 1972 yılları arasında Yıldız Teknik Okulu Mimarlık Bölümü'nde proje dersi hocalığı yaptı. 2001 yılından beri Yeditepe Üniversitesi Mimarlik Fakültesi'nde öğretim üyesidir.

 

Bu sayfaya katkılarından dolayı, Sayın Y. Müh. Mim. Levent Aksüt'e teşekkür ederiz.

 

Dumlupınar Zafer Anıtı'nın Diğer Görselleri

Dumlupınar Zafer Anıtı

 

Dumlupınar Zafer Anıtı

 

Dumlupınar Zafer Anıtı

 

Dumlupınar Zafer Anıtı

 

Dumlupınar Zafer Anıtı

 

 

 

 
Ana Sayfa | Teşekkürler | Kullanım Şartları | Gizlilik | İletişim | RSS
Web Hosting Natro.com
Powered by www.minibilisim.com.tr