İşte Atatürk

Resimler
RSS
Serap Erkul, Atatürk, 1999
Serap Erkul, Atatürk, 1999
Eklenme Tarihi: 10.04.2012:2
Serap Erkul, Atatürk, 1999, yağlı boya 50 x 38 cm.

Serap Erkul, Atatürk, 1999, yağlı boya. 50 x 38 cm.

 

SERAP ERKUL

1958 yılı Ankara doğumluyum. 5 yaşımda geçirdiğim çocuk felci nedeniyle  ortaokulu dışarıdan bitirdim. 1977-1980 öğrenim döneminde Zübeyde Hanım Kız Meslek Lisesi Resim bölümünde okudum.

1980 yılında İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek okulu Tekstil Dekoratörlüğü bölümüne girdim. (Resimlerim evlatlarım onları satamam diyerek Tekstil bölümünü seçtim) 1982 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi olarak değişen okulumdan 1984 yılında mezun oldum.

1986-1987 öğrenim döneminde İtalya L’Aquila Güzel Sanatlar Akademisinde Devlet burslusu olarak çalışmalar yaptım. Roma, Floransa, Venedik Müze ve galerilerinde bilgi ve görgümü arttırdım.

1989-2005 yıllarında Kültür Bakanlığında Devlet memuru olarak çeşitli görevlerde çalıştım. Ankara devlet Güzel Sanatlar Galerisinde dekoratörlük, DÖSİM de El Sanatları Şefi-Uzmanı olarak çalıştım.

Son görev yerim olan Ankara Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nde 9 yıl afiş ressamlığı yaptım. Yaptığım afişlerden bazıları; Atatürk Oratoryosu, Sevil Berberi Operası, Aida operası, Saraydan Kız Kaçırma, Arşın Mal Alan, Romeo Jüliet, Nazımla Dans, Yunus Emre Oratoryosu, Don Pasquale Operası…

Bir kişisel sergi açtım. Yurtiçi ve yurt dışında çeşitli sergilere katıldım. İtalya,Canada, Yugoslavya ve Polonya'da düzenlenen minyatür resim yarışma sergilerinde çalışmalarım sergilendi. 2001 yılında Polonya’da yayınlanan "BYWANIE 2" adlı şiir kitabında bir şiirim ve resmim yayınlandı. TRT Akşama Doğru Programı'nda “Atatürk’ü sevmek” konusunda yazdıklarım yayına değer görüldü, daha önce de "Sinema Sanatı" konusundaki yazım ise haftanın mektubu olarak ödüllendirildi. Güncel Sanat Dergisi'nde resim ve şiirlerim yayınlandı.

2005 yılında malülen emekli oldum.

ATATÜRK’Ü SEVMEK

"Atatürk’ü sevmek; onun gözleri ile bakabilmektir en geniş açıdan. Duyabilmektir  yüreğinde onun yüreğini; sevgi dolu, barış dolu, hürriyet dolu… Sarsılmalı o yürek bir dal parçası kesildiğinde…

Bilmem okumuşmuydunuz Atatürk’ün bir ağaç kesilmesin diye yakınındaki evi temeliyle uzaklaştırttığını…

Günümüzde doğa felaketleri ve kirliliğiyle alarm zilleri çaldığı halde kayıtsız duruyoruz çoğumuz.

Yani örnek almaktır onu ve yaptıklarını, hatırlamaktır her zaman… Sadece resim ve heykelleri ile değil düşünceleri ve eylemleri ile…

Atatürk “Yurtta Barış Dünyada Barış”ı hedefleyen Dünya’daki yegâne liderdir."

Serap Erkul

6 Kasım 1995

Serap Erkul, Atatürk, 1999, yağlı boya. 50 x 38 cm.

 

 
Ana Sayfa | Teşekkürler | Kullanım Şartları | Gizlilik | İletişim | RSS
Web Hosting Natro.com
Powered by www.minibilisim.com.tr